Van egy jó szokásom: ha valamilyen kultúr- termékről azt gondolom, hogy jó-legyen az zene, film, szórakozóhely vagy bármi más-akkor AJÁNLÓT írok róla, a szó szoros értelemben.
Ellenkező esetben inkább meg szoktam tartani magamnak a véleményem, mert ugye csak pozitívan, mint az Unicum….Ezt a szép hagyományt azonban most egy cikk erejéig felfüggesztem, de persze nem a rosszindulat vezérel, inkább egyfajta filmmúzeológiai humor felfedése…
„…a Vasember 2008-as első részétől kezdve stratégiát váltott, és egy nagyon komoly, több évre (évtizedre?) előre felépített összefüggő koncepció alapján küldi gyártósorra az alkotásait.”
Idézet magamtól, INNEN.
A fent említett koncepció alapján került mozikba tavaly a Guardians of the Galaxy, ami elődeihez hasonlóan egy abszolút csúcskategóriás alkotás, és ebben a sorban már a tízedik. Az idén májusban bemutatott Avengers 2-Age of Ultron szintén erősre sikerült. És akkor még nem is beszéltünk a legcsaládbarátabb szuperhősről, a Hangyáról, aki nemrég lépett be a képbe.
De a Marvel , mint a világ legnagyobb képregény vállalkozása már évtizedek óta a piacon van, így értelemszerű, hogy voltak már jóval korábban is filmadaptációs próbálkozások. Ezek viszont finoman szólva nem sikerültek olyan jól, mint a mostaniak, de érdekességképpen mindenképpen érdemes felelevenítenünk őket.
1. The Incredible Hulk (1978-1982)
A nagy zöld dühöngő izomhegy filmszereplő minőségében egy négy évig tartó TV sorozatban bukkant fel, és érdekes módon még sikere is volt. Elég a korabeli főcímet megnéznünk ahhoz, hogy értelmetlenül álljunk a jelenség előtt.
A kezdeti sokk után is tartogat igazi csemegéket ez a széria. Nyilván, egy négy évig tartó sorozatba belefért az is, hogy felbukkanjon Thor, és Amerika Kapitány, sőt még a Vasember is – ha van olyan fogalom világon, hogy szuperhős gyalázás, akkor ebben az alkotásban ezt teljes mértékben és módszeresen kimerítették, ilyen szintű ledegradálást még maga Loki sem tudna eszközölni a Bosszúállók csapatának.Szemléltetésképpen egy összehasonlító videó Hulk és Thor összecsapásáról, ilyen volt (1982), ilyen lett (2012) stílusban.
2. Amerika Kapitány (1991)
Sokan gondolják, hogy az újkori Marvel Studios alkotások közül a 2011-es, Chris Evans főszereplésével készült Amerika Kapitány- Az első bosszúálló az egyik leggyengébb darab-, nos, akik ezt a véleményt osztják, nézzék meg az 1991-es verziót, garantáltan megváltozik a véleményük. A leghazafiasabb szuperhős első filmadaptációja a korszak B kategóriás akciófilmjeinek színvonalán dolgozta fel a sztorit, de ehhez képest még Steven Seagal is Oscar díjat érdemelne… slusszpoén, hogy a Vörös Koponya itt nem is náci, hanem valami Mussolini fanatikus őrült olasz tudós….
3. Amerika Kapitány (1979)
Még mindig a ’Cap, és még mindig van lejjebb. A Marvel a születésem évében nem kisebb nevet bízott meg az TV sugárzásra szánt egész estés Captain America film elkészítésével, mint a Universal Studios. Ezt a döntést azóta biztos, hogy mindkét helyen nagyon, de nagyon megbánták.Az már önmagában egy megválaszolhatatlan költői kérdés, hogy milyen drogot szedtek akkoriba a kellékesek-vagy legalábbis az az egy, aki azt gondolta, hogy CA számára egy Atom Antit megszégyenítő bukósisak lesz a legmegfelelőbb outfit. A többiről mélyebb benyomást szerezhetünk a korabeli trailer alapján:
4. Fantasztikus Négyes (1994)
Ez a film elkészült ugyan, de még az alkotók szerint is olyan vállalhatatlan lett, hogy be sem mutatták a maga idejében. Ennél többet azt hiszem nem is kellene mondanom róla…Merészebbek, fanatikusok és önsorsrontók viszont napjainkban már kellő mennyiségű kutatómunkával előáshatják az internet pöcegödréből, de csak saját felelősségre!
5. Nick Fury: A S.H.I.E.L.D. ügynöke (1998)
A magyar fordításban ez a filmtörténeti mérföldkő a Zűrös Csodaügynök címet kapta. Az első hallásra talán gagyinak ható művészi félrefordítás kiválóan jellemzi is az alkotást. A főszereplő David Hasselhoff (!!!) zűrös is, és egy sáskajárással felérő negatív csoda, ahogyan brillírozik a félszemű titkosügynök szerepében. De nem csak ő, hanem a komplett szereplőgárda olyan mintha egy túlkoros színi tanodás osztályt betereltek volna az elmeosztályra. A látványvilág meg annyira volt ütős, mint egy ’60as évekbeli albán sci-fiben, ami már csak azért is kirívó baklövés, mert abban az évben az akció/látványfilm kategóriában olyan alkotásokkal kellett volna versenyeznie ennek a darabnak, mint Ryan közlegény megmentése, a Halálos Fegyver 4. , vagy épp az Armageddon (jó, mondjuk kizárólag TV vetítésre szánták, de akkor is...)
És ha ez még nem lenne elég, akkor még egy kis filmtörténeti csemege: mikor Nick Fury szerepére felkérte a Marvel Samuel L. Jackson-t, akkor David Hasselhoff sértődötten azt nyilatkozta, hogy nem érti ezt a döntést, ő sokkal jobb volt ebben a szerepben már korábban is, és hogy ő sokkal őszintébben játszotta ezt a szerepet, mint színes bőrű kollégája. (ezt a filmet elnézve szerintem Hasselhoff mellszőrzete volt a legőszintébb dolog az egészben, de én a legerőteljesebb próbálkozásaim ellenére sem tudok annyi alkoholt elfogyasztani, mint a német háziasszonyok álomférfiúja, lehet ezért gondoljuk másképp…)
Ezt a próbálkozást hagyni kellene a múlt jótékony homályába veszni, de tudom, hogy vannak hozzám hasonló perverz alakok, akik számára a Szív TV-s film egy külön műfaj…. na, nekik melegen ajánlom….
6. Howard a kacsa (1986)
Tehát, 1986. A Marvel ekkor már vitathatatlanul a világ legsikeresebb képregénykiadó vállalata, George Lucas pedig már a Csillagok Háborúja trilógia és Indiana Jones atyjaként, és a LucasArts fejeként Hoollywood egyik nagy embere. Hogy ezek után miért jutott eszükbe, hogy szövetkeznek egy beszélő kacsa történetének megfilmesítésére horror vígjáték formájában? Ez egy X-akta, az igazság odaát van….
Egyébként a film az Arany –Málna díjat, és az összes létező negatív kritikát begyűjtötte világszerte. Véletlenek márpedig tudjuk, hogy nincsenek
7. The Punisher (1989)
A Punisher (Megtorló) története nem túl bonyolult: adott egy zsaru, akinek kinyírják a családját, erre ő bosszút esküszik, és kinyírja az összes bűnözőt. A 2004-ben mozikba került verzióra mindenki azt mondta, hogy ez egy gyenge B kategóriás akciófilm, ami arra jó maximum, hogy egy magányos péntek estén elaludjon rajta az ember. Az igazi mélyrepülés azonban mégsem ez, hanem az legelső, 1989-es verzió, ahol a Megtorlót a ZS- kategória örökös bajnoka, Dolph Lundgren formálta meg. Szerintem ezt a darabot még az arcán vastag bőrt viselő svéd karate bajnok is igyekezett eltüntetni az életművéből, de mint tudjuk, az internet nem felejt…. Ínyencség a javából!
9. Elektra (2005): sztori szempontjából Elektra sztorija szorosan kapcsolódik a Daredeviléhez, bár ez nem igazán indokolta azt, hogy a 2003-as Daredevilnek gyakorlatilag a folytatásaként is egy ugyanolyan gyenge alkotással rukkoljanak elő a készítők…. de mégis megtették…
10. Szellemlovas (2007)
A Marvel boszorkánkonyhájában ekkor már javában dolgozhattak a jelenleg legnagyobb blockbustereknek számító Bosszúállók sorozat előkészítésén (hisz ne feledjük, az első Vasember film 2008-ban már a mozikban volt) ennek ellenére még ekkor is megengedtek maguknak akkora blődségeket, mint a Ghost Rider (Szellemlovas). Nicholas Cage alapvetően tehetséges színész, így az végképp érthetetlen, hogy hogyan sikerült ennyire alulmúlnia önmagát ebben az alakításban. Hogy aztán 2012-ben (A Bosszúállók évében!!!) Hogyan kerülhetett a mozikba a még ennél is színvonaltalanabb folytatás, azt már szerintem maga Stan Lee sem tudná megmagyarázni…
A Vasember 2008-as kezdése óta azonban úgy tűnik, a Marvel elkezdte komolyan venni magát, és azóta jönnek a jobbnál jobb filmek a stúdiótól. És szinte biztos, hogy ezen az úton haladva akár évekig (évtizedekig?) tarthatják a nyerő szériát.